County Seal
FRANKLIN COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Greg Woolard, County Clerk

Races for Goode 2

Show:          Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
DVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 40 33%
JOSEPH R. BIDEN 69 57%
MICHAEL R. BLOOMBERG 3 3%
ELIZABETH WARREN 2 2%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 1 1%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 1 1%
CORY BOOKER 1 1%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
DONALD J TRUMP 134 100%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
RICHARD J. DURBIN 104 87%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 25 19%
TOM TARTER 19 14%
CASEY CHLEBEK 9 7%
PEGGY HUBBARD 51 38%
ROBERT MARSHALL 19 14%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
JOEL D. FUNK 41 34%
RAYMOND C. LENZI 69 57%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
MIKE BOST 125 93%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
3 3%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
64 53%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
62 52%
SHERRY TITE
(BIDEN)
64 53%
CHRIS BELT
(BIDEN)
60 50%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
81 68%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
29 24%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
32 27%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
29 24%
MATT WELSER
(SANDERS)
28 23%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
26 22%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
3 3%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
3 3%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
0 0%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
6 5%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
1 1%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
2 2%
BARABARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
4 3%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
114 85%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
89 66%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
80 60%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
90 67%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
81 60%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
93 69%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 976 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
DAVE SEVERIN 108 81%
TIMOTHY CECIL ARVIEW 23 17%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 976 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
JIM MUIR 125 93%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
PHILLIP D BUTLER 104 87%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
ABBY DINN 120 90%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 976 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
BRANDON K ODLE 73 54%
SETH POVIDINSKI 16 12%
MATTHEW D WARREN 35 26%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 1
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
JOHN GULLEY 108 90%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 1
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
MARK KASH 113 84%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
JUDY CATES 108 90%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 117 87%
JOHN B. BABERIES, JR 13 10%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman ) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
SARAH SMITH 101 84%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
MARK M. BOIE 85 63%
KATHERINE RUOCCO 39 29%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 976 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 134 Ballots Cast (14% of 976 Voters)
SCOTT QUINN 35 26%
COURTNEY COX 76 57%
MATTHEW J. HARTRICH 18 13%
By Township By Precinct  
 
Goode 2
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 120 Ballots Cast (12% of 976 Voters)
ROGER LOYD 110 92%
By Township By Precinct  
 
Goode 2
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 976 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top