County Seal
FRANKLIN COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Greg Woolard, County Clerk

Races for Browning 2

Show:          Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 1 1%
DVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 23 26%
JOSEPH R. BIDEN 47 53%
MICHAEL R. BLOOMBERG 5 6%
ELIZABETH WARREN 1 1%
PETE BUTTIGIEG 2 2%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 1 1%
TULSI GABBARD 1 1%
CORY BOOKER 2 2%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
DONALD J TRUMP 145 92%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 9 6%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
RICHARD J. DURBIN 71 81%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 35 22%
TOM TARTER 14 9%
CASEY CHLEBEK 4 3%
PEGGY HUBBARD 27 17%
ROBERT MARSHALL 31 20%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
JOEL D. FUNK 27 31%
RAYMOND C. LENZI 53 60%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
MIKE BOST 127 80%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
4 5%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
37 42%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
36 41%
SHERRY TITE
(BIDEN)
37 42%
CHRIS BELT
(BIDEN)
36 41%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
42 48%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
15 17%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
15 17%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
14 16%
MATT WELSER
(SANDERS)
15 17%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
14 16%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
5 6%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
1 1%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
2 2%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
3 3%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
3 3%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
7 8%
BARABARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
7 8%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
110 70%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
79 50%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
73 46%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
92 58%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
76 48%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
87 55%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
DAVE SEVERIN 129 82%
TIMOTHY CECIL ARVIEW 20 13%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
JIM MUIR 141 89%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
PHILLIP D BUTLER 79 90%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
ABBY DINN 119 75%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
BRANDON K ODLE 58 37%
SETH POVIDINSKI 18 11%
MATTHEW D WARREN 39 25%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
ALAN W PRICE 76 86%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
KEN W BURZYNSKI 44 28%
BRAD WILSON 102 65%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
JUDY CATES 72 82%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 118 75%
JOHN B. BABERIES, JR 14 9%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman ) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 88 Ballots Cast (9% of 935 Voters)
SARAH SMITH 73 83%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
MARK M. BOIE 69 44%
KATHERINE RUOCCO 46 29%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 158 Ballots Cast (17% of 935 Voters)
SCOTT QUINN 21 13%
COURTNEY COX 120 76%
MATTHEW J. HARTRICH 11 7%
By Township By Precinct  
 
Browning 2
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Browning 2
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 935 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top