County Seal
FRANKLIN COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Greg Woolard, County Clerk

Races for Benton 2

Show:          Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
NO CANDIDATE 2 3%
DVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 17 22%
JOSEPH R. BIDEN 51 66%
MICHAEL R. BLOOMBERG 4 5%
ELIZABETH WARREN 2 3%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 1 1%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
DONALD J TRUMP 176 92%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 6 3%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
RICHARD J. DURBIN 69 90%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 42 22%
TOM TARTER 16 8%
CASEY CHLEBEK 4 2%
PEGGY HUBBARD 41 21%
ROBERT MARSHALL 31 16%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
JOEL D. FUNK 23 30%
RAYMOND C. LENZI 38 49%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
MIKE BOST 175 91%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
3 4%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
42 55%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
45 58%
SHERRY TITE
(BIDEN)
47 61%
CHRIS BELT
(BIDEN)
47 61%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
47 61%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
12 16%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
14 18%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
11 14%
MATT WELSER
(SANDERS)
12 16%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
10 13%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
2 3%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
3 4%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
2 3%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
2 3%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
1 1%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
4 5%
BARABARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
6 8%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
141 73%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
121 63%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
111 58%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
120 63%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
102 53%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
125 65%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 998 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
DAVE SEVERIN 173 90%
TIMOTHY CECIL ARVIEW 14 7%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 998 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
JIM MUIR 180 94%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
PHILLIP D BUTLER 60 78%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
ABBY DINN 152 79%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 998 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
BRANDON K ODLE 84 44%
SETH POVIDINSKI 16 8%
MATTHEW D WARREN 42 22%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
ALAN W PRICE 65 84%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
KEN W BURZYNSKI 46 24%
BRAD WILSON 138 72%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
JUDY CATES 64 83%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 159 83%
JOHN B. BABERIES, JR 8 4%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman ) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
SARAH SMITH 59 77%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
MARK M. BOIE 96 50%
KATHERINE RUOCCO 52 27%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 998 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
SCOTT QUINN 9 5%
COURTNEY COX 172 90%
MATTHEW J. HARTRICH 4 2%
By Township By Precinct  
 
Benton 2
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (8% of 998 Voters)
JONATHAN D NEACE 63 82%
By Township By Precinct  
 
Benton 2
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 192 Ballots Cast (19% of 998 Voters)
NORMAN "DOC" MELVIN 161 84%
By Township By Precinct  
 
Back to Top