County Seal
FRANKLIN COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Greg Woolard, County Clerk

Races for Benton 3

Show:          Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
DVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 8 30%
JOSEPH R. BIDEN 17 63%
MICHAEL R. BLOOMBERG 0 0%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 1 4%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 78 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
DONALD J TRUMP 76 97%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
RICHARD J. DURBIN 24 89%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 78 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 20 26%
TOM TARTER 8 10%
CASEY CHLEBEK 6 8%
PEGGY HUBBARD 21 27%
ROBERT MARSHALL 14 18%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
JOEL D. FUNK 11 41%
RAYMOND C. LENZI 14 52%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 78 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
MIKE BOST 72 92%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
2 7%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
13 48%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
13 48%
SHERRY TITE
(BIDEN)
15 56%
CHRIS BELT
(BIDEN)
14 52%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
15 56%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
10 37%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
8 30%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
8 30%
MATT WELSER
(SANDERS)
8 30%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
8 30%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
0 0%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
0 0%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
0 0%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
0 0%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
0 0%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
0 0%
BARABARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
0 0%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 78 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
64 82%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
56 72%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
49 63%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 78 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
54 69%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
47 60%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
56 72%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
DAVE SEVERIN 64 83%
TIMOTHY CECIL ARVIEW 11 14%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
JIM MUIR 69 90%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
PHILLIP D BUTLER 22 81%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
ABBY DINN 69 90%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
BRANDON K ODLE 39 51%
SETH POVIDINSKI 9 12%
MATTHEW D WARREN 19 25%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
ALAN W PRICE 23 85%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
KEN W BURZYNSKI 24 31%
BRAD WILSON 50 65%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
JUDY CATES 21 78%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 64 83%
JOHN B. BABERIES, JR 6 8%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman ) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (6% of 432 Voters)
SARAH SMITH 22 81%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
MARK M. BOIE 38 49%
KATHERINE RUOCCO 26 34%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 77 Ballots Cast (18% of 432 Voters)
SCOTT QUINN 12 16%
COURTNEY COX 53 69%
MATTHEW J. HARTRICH 5 6%
By Township By Precinct  
 
Benton 3
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Benton 3
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 432 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top