County Seal
FRANKLIN COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Greg Woolard, County Clerk

Races for Eastern

Show:          Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
NO CANDIDATE 1 3%
DVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 9 24%
JOSEPH R. BIDEN 19 51%
MICHAEL R. BLOOMBERG 0 0%
ELIZABETH WARREN 1 3%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 1 3%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 1 3%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
DONALD J TRUMP 104 95%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 2 2%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
RICHARD J. DURBIN 27 73%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 26 24%
TOM TARTER 14 13%
CASEY CHLEBEK 2 2%
PEGGY HUBBARD 22 20%
ROBERT MARSHALL 20 18%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
JOEL D. FUNK 10 27%
RAYMOND C. LENZI 16 43%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
MIKE BOST 103 94%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
2 5%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
15 41%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
15 41%
SHERRY TITE
(BIDEN)
18 49%
CHRIS BELT
(BIDEN)
17 46%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
17 46%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
6 16%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
6 16%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
3 8%
MATT WELSER
(SANDERS)
3 8%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
4 11%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
0 0%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
1 3%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
1 3%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
1 3%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
1 3%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
1 3%
BARABARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
2 5%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
83 76%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
65 60%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
60 55%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional District
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
69 63%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
62 57%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
67 61%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 464 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
117th Representative District
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
DAVE SEVERIN 80 73%
TIMOTHY CECIL ARVIEW 25 23%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 464 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
JIM MUIR 96 88%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
PHILLIP D BUTLER 24 65%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
ABBY DINN 93 85%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 464 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Franklin County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
BRANDON K ODLE 45 41%
SETH POVIDINSKI 22 20%
MATTHEW D WARREN 26 24%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
ALAN W PRICE 32 86%
By Township By Precinct  
 
Franklin County Board District 2
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
KEN W BURZYNSKI 47 43%
BRAD WILSON 58 53%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
JUDY CATES 26 70%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 89 82%
JOHN B. BABERIES, JR 9 8%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman ) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 37 Ballots Cast (8% of 464 Voters)
SARAH SMITH 25 68%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To Fill The Vacancy Of The Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
MARK M. BOIE 57 52%
KATHERINE RUOCCO 31 28%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 464 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
2nd Judicial Circuit
For Judge Of The Circuit Court(To fill the vacancy of the Hon. David K. Overstreet) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
SCOTT QUINN 10 9%
COURTNEY COX 91 83%
MATTHEW J. HARTRICH 4 4%
By Township By Precinct  
 
Eastern
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 464 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Eastern
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (23% of 464 Voters)
DENNIS CLARK 93 85%
By Township By Precinct  
 
Back to Top