County Seal
WILLIAMSON COUNTY

Consolidated Election (4/2/2019)


Official Results
County Signature
Amanda Barnes, County Clerk

Races for STONEFORT 2

  Back
Village of Stonefort
FOR VILLAGE PRESIDENT
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
JAMES MILBURN    (IND) 20 44%
By Township By Precinct  
 
Village of Stonefort
FOR VILLAGE TRUSTEE
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
RON HOWARD    (IND) 10 22%
CHRIS DEATON    (IND) 15 33%
MONTY DUNN    (IND) 18 40%
ISSAC CRAIG    (IND) 18 40%
By Township By Precinct  
 
Village of Stonefort
FOR VILLAGE TRUSTEE (TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
KATHIE POWELL    (IND) 21 47%
NORMAN "SHORTY" MARTIN    (IND) 19 42%
THOMAS MARTINEZ    (IND) 19 42%
By Township By Precinct  
 
Crab Orchard Lib Dist
FOR LIBRARY TRUSTEE (TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
FRANCES WACHTER    (NP) 26 58%
SUSAN E ROLF    (NP) 23 51%
By Township By Precinct  
 
Crab Orchard Lib Dist
FOR LIBRARY TRUSTEE (TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
AMANDA BARKER    (NP) 35 78%
By Township By Precinct  
 
Carrier Mills-Stonefort CUSD 2
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION (TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
RYAN BRADLEY LEWIS    (NP) 17 38%
By Township By Precinct  
 
Carrier Mills-Stonefort CUSD 2
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
Vote For (4)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
ZACHARY W. RISTER    (NP) 16 36%
CLAY NOLEN    (NP) 18 40%
ISSAC CRAIG    (NP) 18 40%
By Township By Precinct  
 
Crab Orchard Unit #3
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
Vote For (4)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
JON DANIEL KILLMAN    (NP) 12 27%
TIMOTHY BAILEY    (NP) 13 29%
CAROLYN GRAY    (NP) 12 27%
MATT TROXEL    (NP) 13 29%
By Township By Precinct  
 
New Simpson Hill SD 32
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION (TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
BARRY TREAT    (NP) 5 11%
By Township By Precinct  
 
New Simpson Hill SD 32
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
ANGIE JOHNSON    (NP) 3 7%
RYAN HILL    (NP) 5 11%
PAUL WIDOWSKI    (NP) 0 0%
VINCE HOFFARD    (NP) 3 7%
By Township By Precinct  
 
Vienna HSD 133
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
DAVID STEWART    (NP) 3 7%
KIMBERLY SHOEMAKER    (NP) 3 7%
RANDY HUCKELBERRY    (NP) 5 11%
By Township By Precinct  
 
John A Logan CC 530
FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
WILLIAM L. ORRILL    (NP) 7 16%
WILLIAM JON KILQUIST    (NP) 3 7%
JOHN STREUTER    (NP) 13 29%
AARON R. SMITH    (NP) 7 16%
JOHN S. HACKMANN, II    (NP) 2 4%
By Township By Precinct  
 
Southeastern IL College 533
FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
PAT YORK    (NP) 13 29%
JIMMY D. ELLIS    (NP) 18 40%
By Township By Precinct  
 
ESR-20 (ED-GA-HM-HR-PO-SA-WB-WY-WH)
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
PATRICK ABELL    (NP) 16 36%
By Township By Precinct  
 
ESR-20 (ED-GA-HM-HR-PO-SA-WB-WY-WH)
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
NO CANDIDATE    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
ESR-21 (FR-JN-MS-WI)
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
MARLEIS TROVER    (NP) 13 29%
JEAN CHAMNESS    (NP) 10 22%
By Township By Precinct  
 
ESR-21 (FR-JN-MS-WI)
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
NO CANDIDATE    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Coal Valley Water Dist
FOR WATER TRUSTEE
Vote For (4)
1 of 1 precincts reporting, 45 Ballots Cast (17% of 264 Voters)
JAMES R ANDERSON    (NP) 12 27%
By Township By Precinct  
 
Back to Top