Races for Northern

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
2 Ballots Cast (22% of 9 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
JIMMIE RAY HARRELSON
2
100 %
I
AARON MILLER
2
100 %
I
KEVIN VAUGHN
2
100 %

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
90 Ballots Cast (30% of 297 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
ALAN PRICE
67
74 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
90 Ballots Cast (30% of 297 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
LISA PRICE
66
73 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
90 Ballots Cast (30% of 297 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
R
ROGER WEBB
58
64 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
90 Ballots Cast (30% of 297 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
R
RONNIE SINK
76
84 %
R
DAVID CLARK
68
75 %
D
DAVID E GOSS
67
74 %
R
WILLIAM L WEBB SR
45
50 %
R
DANIEL FAIRCHILD
33
36 %

For Multi-Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 297 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
3 Ballots Cast (17% of 17 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
TIMOTHY SCATES - WHITE COUNTY
2
66 %
N
JANICE RABER - WABASH COUNTY
2
66 %

For Members Of The Regional Board (To Serve an Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 17 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
87 Ballots Cast (31% of 280 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
RONALD M. ELLIS - WILLIAMSON COUNTY
51
58 %
N
DWAYNE E WALL (Write-in)
0
0 %

For Members of the Board of Education(To Serve an Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
78 Ballots Cast (32% of 240 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
N
SHANNON WEBB
64
82 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
78 Ballots Cast (32% of 240 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
JESTIN POKEY SQUIRES
57
73 %
N
KARLA GUNTER
55
70 %
N
JAKE PAGE
55
70 %
N
EMANUEL LOWE
48
61 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
3 Ballots Cast (17% of 17 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
CLINT W. RAGAN
3
100 %
N
JEFF LUEKE
3
100 %
N
BOB GRAY
2
66 %
N
STEVE BECKER
2
66 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
9 Ballots Cast (22% of 40 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
STEPHANIE A WILSON
5
55 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
87 Ballots Cast (31% of 280 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
SCOTT PAGE
52
59 %
N
MARK D MINOR
51
58 %
N
ROBIN S LABUWI
43
49 %
N
MARCI GLOVER
42
48 %

For Trustees Of The Community College District(To Serve A 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
90 Ballots Cast (30% of 297 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
JEFF JONES
58
64 %
N
DAVID S. ASBERY
50
55 %

For Trustee

1 of 1 precincts reporting
57 Ballots Cast (34% of 163 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
CHRIS SINK
48
84 %
N
DENNIS CLARK
28
49 %
N
NELSON DIAL
26
45 %
N
JAMES SULLIVAN
24
42 %
N
DEREK JOHNSON
20
35 %
N
LARRY WALDEN
18
31 %