Races for Benton 5

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
ROBERT W BLONDI
153
57 %
R
BRYAN DREW
107
40 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
R
LARRY TOMS
157
59 %
D
JONATHAN D NEACE
92
34 %

For Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
GERALD OWENS
178
67 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
MARK SNOW
182
68 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
R
JAY COPPLE
137
51 %
D
ED DOTY
124
46 %
R
RON WINEMILLER
116
43 %
R
NORMAN DOC MELVIN
104
39 %
R
TRAVIS SEVERIN
103
39 %
D
TERRY L RAY
96
36 %
I
LARRY D DARR
84
31 %
D
JANICE HICKS
78
29 %
D
THERESA BATES
63
23 %

For Community Building board Of Managers

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARTY SHADOWEN
141
53 %
N
ALBERT L SMITH
137
51 %
N
JOYCE ATCHISON
124
46 %

For Park Commissioner(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
241 Ballots Cast (14% of 1,611 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
KYLE BACON
205
85 %
N
EVERETT L TABOR
96
39 %

For Library Trustee(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
241 Ballots Cast (14% of 1,611 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
BRIAN SCOTT CRISP
153
63 %
N
SUE BROWNING WELLS
83
34 %
N
SARA HANDLIN
64
26 %
N
THERESA BATES
46
19 %
N
LEIGHANN TINDLE
35
14 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
RONALD M. ELLIS - WILLIAMSON COUNTY
148
56 %
N
DWAYNE E WALL (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
241 Ballots Cast (14% of 1,611 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
BRAD WILSON
171
70 %
N
DEREK STOWERS
158
65 %
N
GARY MESSERSMITH
149
61 %
N
LEX STEWART
148
61 %
N
AMANDA L MILLER
126
52 %

For Members of the Board of Education(To Serve an Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
23 Ballots Cast (16% of 142 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
N
SHANNON WEBB
19
82 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
23 Ballots Cast (16% of 142 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
JAKE PAGE
18
78 %
N
KARLA GUNTER
17
73 %
N
JESTIN POKEY SQUIRES
16
69 %
N
EMANUEL LOWE
13
56 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARCI GLOVER
176
66 %
N
SCOTT PAGE
158
59 %
N
ROBIN S LABUWI
149
56 %
N
MARK D MINOR
145
54 %

For Trustees Of The Community College District(To Serve A 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
264 Ballots Cast (15% of 1,753 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
JEFF JONES
168
63 %
N
DAVID S. ASBERY
137
51 %

For Trustee

1 of 1 precincts reporting
42 Ballots Cast (17% of 241 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
CHRIS SINK
25
59 %
N
DEREK JOHNSON
23
54 %
N
DENNIS CLARK
22
52 %
N
NELSON DIAL
20
47 %
N
JAMES SULLIVAN
15
35 %
N
LARRY WALDEN
13
30 %