Races for Browning 2

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Village President

1 of 1 precincts reporting
141 Ballots Cast (26% of 528 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
RONALD G HOUSE
100
70 %

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
141 Ballots Cast (26% of 528 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
LINDA SULLIVAN
90
63 %
I
DALE WATKINS
72
51 %
I
DARREN ROMANI
68
48 %
I
JACK WIGGINS
38
26 %

For Village Trustee(Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
141 Ballots Cast (26% of 528 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
AMOS ABBOTT
65
46 %
I
DEBBIE STUDEBAKER
37
26 %
I
PAM TEAGUE
26
18 %

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
R
JAMES JIM NOEL JR
131
52 %
D
RODNEY PETE ELKO
101
40 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
TERI CONAWAY
149
59 %

For Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
KERRIE SMITH
150
60 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
STEVEN OVERTURF
113
45 %
I
MONY R KASH
69
27 %
I
TOM SANDERS
52
20 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
R
DENNIS FOLLOWELL
120
48 %
R
CHARLES CHUCK HORTON
112
44 %
R
RUSS CARPENTER
102
40 %
D
DONNA SEVENSKI
100
40 %
D
MIKE MCCOLLUM
98
39 %
R
GARY VANHOOREBEKE
94
37 %
D
DORIS BARTOLOTTI
72
28 %
D
RICHARD LAMBERT
60
24 %

For Park Commissioner(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
KYLE BACON
180
72 %
N
EVERETT L TABOR
107
42 %

For Library Trustee(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
BRIAN SCOTT CRISP
128
51 %
N
SUE BROWNING WELLS
93
37 %
N
SARA HANDLIN
53
21 %
N
THERESA BATES
46
18 %
N
LEIGHANN TINDLE
25
10 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
RONALD M. ELLIS - WILLIAMSON COUNTY
137
55 %
N
DWAYNE E WALL (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
GARY MESSERSMITH
154
61 %
N
BRAD WILSON
150
60 %
N
LEX STEWART
131
52 %
N
DEREK STOWERS
123
49 %
N
AMANDA L MILLER
116
46 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARK D MINOR
152
61 %
N
ROBIN S LABUWI
132
53 %
N
MARCI GLOVER
129
51 %
N
SCOTT PAGE
119
47 %

For Trustees Of The Community College District(To Serve A 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
249 Ballots Cast (26% of 956 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
DAVID S. ASBERY
130
52 %
N
JEFF JONES
129
51 %