Races for Browning 3

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Village President

1 of 1 precincts reporting
62 Ballots Cast (53% of 115 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
BRUCE MCMURRAY
42
67 %
I
MARTIN H BUCHANAN
20
32 %

For Village Clerk

1 of 1 precincts reporting
62 Ballots Cast (53% of 115 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
JO ANN GIRTEN
44
70 %

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
62 Ballots Cast (53% of 115 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
MICHAEL K MOYERS
33
53 %
I
WILLIAM GALE BURZYNSKI
33
53 %
I
SCOTT DAGNER
24
38 %

For Village Trustee(To Serve An Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
62 Ballots Cast (53% of 115 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
BRIAN MINER
31
50 %
I
PHILLIP R PHELPS
25
40 %

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
R
JAMES JIM NOEL JR
72
52 %
D
RODNEY PETE ELKO
57
41 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
TERI CONAWAY
97
71 %

For Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
KERRIE SMITH
96
70 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
STEVEN OVERTURF
93
68 %
I
MONY R KASH
20
14 %
I
TOM SANDERS
14
10 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
D
DONNA SEVENSKI
71
52 %
D
DORIS BARTOLOTTI
68
50 %
D
RICHARD LAMBERT
59
43 %
D
MIKE MCCOLLUM
51
37 %
R
CHARLES CHUCK HORTON
51
37 %
R
DENNIS FOLLOWELL
49
36 %
R
RUSS CARPENTER
43
31 %
R
GARY VANHOOREBEKE
40
29 %

For Park Commissioner(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
19 Ballots Cast (30% of 62 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
EVERETT L TABOR
10
52 %
N
KYLE BACON
10
52 %

For Library Trustee(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
19 Ballots Cast (30% of 62 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
BRIAN SCOTT CRISP
7
36 %
N
THERESA BATES
5
26 %
N
SARA HANDLIN
5
26 %
N
SUE BROWNING WELLS
4
21 %
N
LEIGHANN TINDLE
1
5 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
RONALD M. ELLIS - WILLIAMSON COUNTY
91
66 %
N
DWAYNE E WALL (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
19 Ballots Cast (30% of 62 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
GARY MESSERSMITH
10
52 %
N
AMANDA L MILLER
9
47 %
N
BRAD WILSON
9
47 %
N
LEX STEWART
9
47 %
N
DEREK STOWERS
8
42 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
117 Ballots Cast (35% of 329 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
JOHN D SPENCE
85
72 %
N
JASON C SAMPLE
75
64 %
N
REBECCA BARRY
57
48 %
N
JENNIFER MENSER
51
43 %
N
ANTHONY MARTIN
42
35 %
N
KATHRYN SCHOENBAECHLER
41
35 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
19 Ballots Cast (30% of 62 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
SCOTT PAGE
12
63 %
N
MARK D MINOR
11
57 %
N
MARCI GLOVER
10
52 %
N
ROBIN S LABUWI
7
36 %

For Trustees Of The Community College District(To Serve A 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
136 Ballots Cast (34% of 391 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
JEFF JONES
90
66 %
N
DAVID S. ASBERY
73
53 %