Races for Browning 1

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Mayor

1 of 1 precincts reporting
13 Ballots Cast (56% of 23 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
GARY BARTOLOTTI
9
69 %
I
ROBERT ARONDELLI III
4
30 %

For City Clerk

1 of 1 precincts reporting
13 Ballots Cast (56% of 23 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
STEPHEN GILBERT
13
100 %

For City Treasurer

1 of 1 precincts reporting
13 Ballots Cast (56% of 23 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
ROBERT P DAVEY
11
84 %

For Alderman

1 of 1 precincts reporting
13 Ballots Cast (56% of 23 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
DONALD MIKLOS
11
84 %

For Village President

1 of 1 precincts reporting
185 Ballots Cast (53% of 347 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
AARON EUBANKS
97
52 %
I
ANGIE ELKO
86
46 %

For Village Clerk

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 347 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
185 Ballots Cast (53% of 347 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
TEYAH A ELKO
128
69 %
N
LISA A YURS (Write-in)
0
0 %

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
RODNEY PETE ELKO
153
61 %
R
JAMES JIM NOEL JR
85
34 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
TERI CONAWAY
173
69 %

For Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
KERRIE SMITH
166
66 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
D
STEVEN OVERTURF
166
66 %
I
MONY R KASH
40
16 %
I
TOM SANDERS
33
13 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
D
DONNA SEVENSKI
111
44 %
R
GARY VANHOOREBEKE
110
44 %
D
DORIS BARTOLOTTI
97
39 %
D
RICHARD LAMBERT
87
35 %
R
DENNIS FOLLOWELL
80
32 %
D
MIKE MCCOLLUM
74
29 %
R
CHARLES CHUCK HORTON
74
29 %
R
RUSS CARPENTER
72
29 %

For Library Trustee(To Serve A Full 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 0 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
THERESA BATES
0
0 %
N
SARA HANDLIN
0
0 %
N
BRIAN SCOTT CRISP
0
0 %
N
LEIGHANN TINDLE
0
0 %
N
SUE BROWNING WELLS
0
0 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
RONALD M. ELLIS - WILLIAMSON COUNTY
166
66 %
N
DWAYNE E WALL (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 0 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
GARY MESSERSMITH
0
0 %
N
DEREK STOWERS
0
0 %
N
AMANDA L MILLER
0
0 %
N
BRAD WILSON
0
0 %
N
LEX STEWART
0
0 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
244 Ballots Cast (45% of 535 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
CHARLES F. MAZUR
162
66 %
N
KARLA McDONALD
140
57 %
N
CYNTHIA COLLIER
133
54 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
4 Ballots Cast (14% of 28 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
JASON C SAMPLE
3
75 %
N
ANTHONY MARTIN
3
75 %
N
JENNIFER MENSER
3
75 %
N
REBECCA BARRY
2
50 %
N
JOHN D SPENCE
1
25 %
N
KATHRYN SCHOENBAECHLER
0
0 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 0 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARCI GLOVER
0
0 %
N
ROBIN S LABUWI
0
0 %
N
MARK D MINOR
0
0 %
N
SCOTT PAGE
0
0 %

For Trustees Of The Community College District(To Serve A 6-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
248 Ballots Cast (44% of 563 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
JEFF JONES
139
56 %
N
DAVID S. ASBERY
126
50 %